Podlahové krytiny – stručný přehled nejpoužívanějších typů

Výběr vhodné podlahové krytiny je jedním z klíčových bodů při stavbě či rekonstrukci vašeho bydlení. V dnešní době lze vybírat z mnoha různých možností a každá má své klady a zápory. Při výběru je doporučeno zohlednit nejen cenu, ale také vlastnosti dané krytiny. Vhodná podlahová krytina vám totiž může ušetřit spoustu času, nákladů a starostí. A to hlavně do budoucna.

Při vybírání podlahové krytiny se tak rozhodně nevyplatí nic uspěchat. Důkladně zvažte, jaký typ se pro vaše záměry hodí nejlépe. Nejdražší neznamená vždy nejlepší, stejně jako nejlevnější nemusí znamenat zrovna, že se dlouhodobě vyplatí. Každý typ podlahové krytiny nabízí jiné vlastnosti a od toho se odvíjí následný komfort, trvanlivost a hlavně vaše celková spokojenost. Níže si můžete přečíst stručný rozbor nejčastěji používaných podlahových krytin, který by vám mohl poskytnout základní vodítko při rozhodování.

Keramická dlažba

keramická dlažbaKeramická dlažba je klasickou podlahovou krytinou s širokými možnostmi využití. Největší výhodou keramické dlažby je zejména její vysoká trvanlivost a odolnost. Dalším kladem je opravdu velký výběr vzorů, keramické dlaždice mohou imitovat i mramor, žulu nebo třeba kámen.

Nevýhodou pak jsou špatné akustické vlastnosti keramiky, stejně jako ne příliš dobré izolační vlastnosti. A cena keramických dlaždic také není zrovna nízká. Na druhou stranu nevyžaduje pokládka keramických dlaždic speciální odbornou instalaci.

 

Vinylová podlaha (PVC)

vinylová podlahaVinylová podlaha je trendem poslední doby a její oblíbenost stále roste. Vinyl je umělý materiál, který vyniká zejména svou dlouhou životností a snadnou údržbou. Vinylové podlahy mají výborné tepelné a izolační vlastnosti. Plusem je také snadná údržba.

Instalace vinylové podlahy vyžaduje odbornou pokládku, což se samozřejmě projeví na ceně. U vinylových podlah s více vrstvami se pak mohou objevovat problémy s vlhkostí, které jsou někdy jen obtížně řešitelné.

 

Laminátová podlaha

laminátová podlahaLaminátová podlaha je další čím dál oblíbenější moderní materiál. Pokud hledáte cenově dostupnou náhradu za masivní dřevo, pak je laminátová podlaha pro vás to pravé. Ale vybrat si můžete i z velké spousty jiných vzorů. Výhodou je také snadná údržba.

Je třeba počítat s tím, že laminátová podlaha je dražší varianta. Laminátová podlaha je sice relativně odolná, ale prudký náraz tvrdého předmětu ji může poškodit. V takovém případě se musí poškozené lamely nahradit novými.

 

Podlaha z masívního dřeva

dřevěné parketyDílce pro tento typ podlahy (parkety, palubky) se vyrábějí z masivního ušlechtilého dřeva. Podlaha z masivního dřeva se hodí ke všemu, má bezkonkurenčně nejdelší životnost a lze ji renovovat. Je příjemná na pohled i na dotek.

Jedná se o velmi drahou variantu, navíc dřevo je citlivé na teplotu a vlhkost. Podlaha z masivního dřeva také může vrzat, vlivem prostředí mohou vznikat spáry, navíc je nákladná na pokládku. Také údržba je náročnější, zejména ta dlouhodobá (broušení, voskování, lakování).

 

Starý dobrý koberec

koberec - metrážKoberec je stále ještě hojně vyhledávaným a široce oblíbeným typem podlahové krytiny. Koberce se vyrábějí z umělých i přírodních materiálů, s různou délkou vláken a rozličnými možnostmi použití. Jsou cenově dostupné naprosto všem, ale většinou se od ceny odráží i kvalita a životnost. Koberce do domácnosti bývají měkké a hřejivé.

Údržba není složitá, ale vyžaduje kvalitní vysavač. Některé skvrny vyčistit nelze. Dalším negativem koberců pak je, že se v nich zachytávají nečistoty a chlupy domácích zvířat. Čím delší má koberec vlas, tím více nečistot se v něm zachytává a tím menší zátěž vydrží.

Už jen z tohoto stručného rozboru nejčastěji používaných podlahových krytin v současnosti je patrné, že ne každý typ se hodí pro každého. Proto je třeba brát v úvahu nejen cenové rozpětí a vzhled, ale také způsoby využití prostoru, vlivy prostředí, nároky na údržbu a možnosti oprav či renovace v případě poškození. Nejen při výběru podlahových krytin se vyplatí řídit známým rčením „dvakrát měř – jednou řež“. Opravdu se to vyplatí.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *