Dokumenty potřebné ke stavebnímu povolení

Pokud máte dostatek financí můžete si postavit vlastní dům podle Vašich představ a potřeb. Ze všeho nejdříve musíte vědět kde byste chtěly aby Váš dům stál a jestli je místo vůbec vhodné pro výstavbu rodinného domu. Také záleží jak rozsáhlou stavbu chcete realizovat, jaké zvolíte postupy a technologie. Jestli to bude klasický cihlový dům, dřevostavba nebo nízkoenergetický pasivní dům.

Ověření stavebního pozemku

Ze všeho nejdříve byste měli zajít na místní stavební úřad, kde vám sdělí potřebné informace a nahlédnete do územního plánu vámi zvolené oblasti. Z územního plánu se dozvíte nejen jak může být dům vysoký ale také co je v plánu obce s okolními pozemky. Pozorně si projděte veškeré dostupné informace, například kolik plochy můžete zastavět a také jestli jsou v dosahu všechny inženýrské sítě a zda je v blízkém okolí občanská vybavenost. Ještě je dobré vědět jestli bude k pozemku dobrá a hlavně volná přístupová cesta. Určitě by se Vašemu budoucímu sousedovi nelíbilo kdybyste jezdily domů po jeho pozemku.

stavebni-plan

Jaké doklady budete potřebovat?

Rodinný dům do 150 m² lze stavět na ohlášení. Do zastavěné plochy se počítají všechny přípojky a oplocení. V případě ohlášení stačí místo územního rozhodnutí – územní souhlas. Na větší zastavěnou plochu je vyžadováno stavební povolení. Další nezbytná povolení:

  • doklad prokazující vlastnictví pozemku na kterém bude stavba stát
  • adresy a seznam vlastníků sousedních parcel
  • doklad že jste informovali vlastníky o svém záměru začít stavět – jejich podpisem na projektu
  • doklad o odborné způsobilosti osoby, která bude mít nad Vaší stavbou dozor
  • časový plán stavby – odhad kdy bude Vaše stavba započata a dokončena
  • závazná stanoviska dotčených orgánů – což jsou vlastníci veřejné infrastruktury veškerých sítí jako jsou elektrické, vodovodní, plynové a dopravní na které se bude stavba napojovat
  • územní souhlas – ten stavební úřad vydá hodláte-li Váš dům realizovat v jižzastavěném území kde není nutné budovat novou silnici, plynovod, kanalizaci nebovodovod
  • a samozřejmě vypracovaný projekt

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *