Nejvyšší stavby světa: Co nás čeká v blízké době?

Již několik desítek let vyrůstají na Zemi stále vyšší a vyšší stavby. Doby, kdy prvenství držela jedna stavba i desítek let, již jsou zapomenuty a musíme si zvykat na to, že o primát nejvyšší stavby světa se každou chvíli perou nové stavby. Na co se tedy máme v blízké budoucnosti těšit?

Budrž Chalífa – momentálně nejvyšší budova světa

Nejvyšší mrakodrap Burj Khalifa
Nejvyšší mrakodrap Burj Khalifa

V součastnosti patří primát nejvyšší stavby světa mrakodrapu s názvem Burdž Chalífa, který stojí ve Spojených arabských emiratech v Dubaji. Měří úctyhodných 828 metrů, disponuje 162 patry a toto prvenství si drží již od roku 2008. Jeho původní název byl Budrž Dubaj, ale pak rozhodl vládce dubajského emirátu o tom, že stavba bude pojmenována podle prezidenta Spojených arabských emirátů, Chalífovi ibn Saíd al-Nahaján.

Další nejvyšší stavby na světě

Druhou nejvyšší budovu světa můžeme najít v Saúdské Arábii ve městě Mekka, kde se nachází komplex mrakodrapů Abrádž Al-Bajt dosahující výšky 601 metrů s 95 podlažími. Třetí nejvyšší budova světa s výškou 553 metrů se nachází v Kanadě v Torontu, kde stojí CN Tower, což je telekomunikační a turistická věž. A do čtveřice tu máme mrakodrap s názvem One World Trade Center, o kterém asi mnozí již určitě slyšeli. Tato budova je totiž postavena na místě, kde kdysi stály budovy Světového obchodního centra známé pod názvem „Dvojčata“. Tyto budovy byly bohužel zničeny v roce 2001 při teroristických útocích. Mrakodrap One World Trade Center má výšku 541 metrů a 105 podlaží.

CN Tower

CN Tower

One World Trade Center
One World Trade Center

Co se postaví v dalších letech?

V letošním roce se můžeme těšit na dokončení stavby v čínském Šanghaji, kde se staví mrakodrap vysoký 632 metrů. Tato meta ho tudíž vyšvihne až na druhé místo mezi nejvyššími budovy světa. Ještě na další vysoké stavbě se v Číně usilovně pracuje. Příští rok má být totiž dokončena stavba ve městě Šen-čen, která bude dosahovat až 555 metrů.

Kingdom Tower – jako první pokoří hranici jednoho kilometru

Před rokem se ale začala stavět budova, která jako první dosáhne mety jednoho kilometru. Jedná se o mrakodrap s názvem Kingdom Tower, jenž bude stát v Saúdské Arábii ve městě Džidda poblíž Rudého moře. Kingdom Tower se stane součástí plánovaného městského komplexu Kingdom City a náklady na jeho výstavbu přesáhnou 20 miliard korun. Architektem stavby je Adrian Smith, který již má na svědomí zatím nejvyšší budovu světa mrakodrap Budrž Chalífa. Součástí mrakodrapu Kingdom Tower bude i velice luxusní hotel Four Seasons, kanceláře, byty a komerční prostory. Chloubou tohoto mrakodrapu bude také nejvýše položená turistická vyhlídková věž, která bude mít své místo ve výšce téměř 600 metrů. Tato stavba by měla být dokončena v roce 2018 a slavnostní otevření pak proběhne o rok později.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *